Navigation Menu
Palenisko ogrodowe – jak wybrać najlepsze?

Palenisko ogrodowe – jak wybrać najlepsze?

Kiedy zbliża się lato, czas wakacji, często szukamy alternatyw dla siedzenia w domu. Znudzeni czterema ścianami, wybieramy się na łono natury.

Spotkania w ogrodzie to bardzo dobry pomysł na czas z najbliższymi. Długie wieczory spędzone na zabawie lub rozmowie, warto umilić czymś, co nas ogrzeje lub pozwoli przyrządzić grilla dla znajomych. Idealnym rozwiązaniem jest palenisko ogrodowe. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli, dlatego przygotowaliśmy poradnik. Dzięki niemu wybór odpowiedniego paleniska ogrodowego będzie łatwiejszy.

Rodzaje paleniska ogrodowego

Występują następujące rodzaje palenisk ze względu na materiał: paleniska metalowe, żeliwne i kamienne. Każde z nich odpowiada różnym potrzebom, więc podczas wyboru należy zastanowić się, czego oczekujemy od naszego sprzętu.

Palenisko metalowe jest najbardziej popularne, ze względu na swoją stosunkowo niewielką cenę. Są one również lekkie, więc łatwo się je przenosi, zwiększając mobilność. Niestety podstawową wadą jest większa podatność na korozję. Ten rodzaj paleniska jest mniej wytrzymały, przez co należy odpowiednio go pielęgnować. Kolejnym minusem jest mniejsza izolacja temperatury od powierzchni ziemi.

Jeżeli zależy Ci na większej trwałości i solidności, wybierz palenisko żeliwne. Jest znacznie cięższe, ale dzięki temu bardziej wytrzymałe. Nie mają również tendencji do rdzewienia, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na zakup paleniska wykonanego z materiałów wysokiej jakości.

Na rynku występuje także palenisko kamienne. Jest dużo droższe i cięższe od poprzednich modeli, jednakże posiada szereg zalet. Dlatego też należy rozważyć ten wybór, jeżeli zależy Ci na wyższej trwałości i stabilności, kosztem mobilności. Jednocześnie, należy podkreślić, że paleniska kamienne mają lepszą izolację termiczną.

Jakie palenisko ogrodowe wybrać?

Przy wyborze paleniska ogrodowego warto również zastanowić się, jakie będzie mieć przeznaczenie. Paleniska zazwyczaj występują w formie misy (okrągłej lub kwadratowej), gdzie rozpalane jest ognisko. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób lubiących spędzać czas, relaksując się przy cieple i dźwięku trzaskającego ognia. Jest to również sposób na zorganizowanie ogniska, gdzie na patykach można piec kiełbaski lub inne przekąski, bez obaw, że ogień wymknie się spod kontroli.

Dla osób, które wolą grillowanie istnieją inne rozwiązania. Przy wyborze paleniska, z takim przeznaczeniem należy uwzględnić występowanie dwóch elementów – wiszącego grilla lub rusztu.

Grill wiszący składa się z trzech elementów: paleniska, trójnogu stojącego tuż nad nim, a także rusztu, który wieszamy na trójnogu. Wysokość rusztu z przekąskami jest regulowana, poprzez odpowiednie ustawienie łańcucha. Palenisko ogrodowe z rusztem i trójnogiem łączy w sobie dwie funkcje. Oprócz grilla możemy także się cieszyć z dostępu do paleniska, które posłuży nam jak ognisko.

Innym rodzajem paleniska jest to zawierające ruszt. Stanowi ono bardzo funkcjonalny sposób przyrządzania potraw z grilla, więc jeżeli właśnie to ma być naszym wyłącznym celem, polecamy wybór paleniska z rusztem.

wybór paleniska ogrodowego

Ile kosztują paleniska ogrodowe?

Ceny palenisk są bardzo zróżnicowane, co spowodowane jest różnorodnością wśród modeli (materiał, wygląd itp.). Decydując się na palenisko do ogrodu, najważniejsze są Twoje oczekiwania i potrzeby, ale także jakość idąca w parze z funkcjonalnością. Oprócz materiału wykonania warto także sprawdzić stabilność oraz średnicę paleniska. Często to od niej zależy konkretna cena. Im mniejsze palenisko tym niższa cena, dlatego należy się zastanowić, czego potrzebujemy. Na przykład przy palenisku pod grilla istotna jest wielkość kratki, dla przyrządzanych potraw. Średnica kratek najczęściej wynosi od 60 do 100 cm. Wszystko zależy od preferencji klienta.

Cena paleniska ogrodowego

Duże ozdobne paleniska, które stanowią dekorację ogrodu czy też tarasu kosztują średnio 800-1000 zł. Prostsze modele – paleniska z misami na podstawie lub trójnogu kosztują 100-300 zł, a te zawierające w zestawie kratki, trójnóg czy też uchwyt znajdują się w przedziale 300-500 zł.

Pielęgnacja palenisk ogrodowych

Podczas zakupu paleniska ogrodowego istotne jest zaopatrzenie się w środki do pielęgnacji. Najlepsze będą delikatne płyny myjące i zabezpieczające przed korozją. Należy pamiętać, że po każdym użyciu i ostygnięciu, palenisko należy umyć oraz natłuścić. Sama pielęgnacja to nie wszystko. Przy wyborze paleniska, sprawdź czy w zestawie znajduje się pokrowiec chroniący przed warunkami atmosferycznymi. Jeżeli go nie ma, możesz go zakupić. Koszt jest niewielki – 100-200 zł.

Paleniska ogrodowe – magia w Twoim ogrodzie i na tarasie

Paleniska ogrodowe można wybrać ze względu na ich mobilność lub także projektując całą aranżację ogrodu. Montując palenisko na stałe, wprowadzamy element architektury ogrodu, staje się dopełnieniem całej stylizacji, oddającej charakter przestrzeni. Rozwiązanie, jakim są paleniska ogrodowe nadaje się do małych i większych przestrzeni, a dzięki wyborowi spośród setki modeli, dostępnych na rynku, możemy wyczarować niezwykły klimat dla każdego ogrodu.